Haber

İsveç Dışişleri Bakanı Billström: “Türk tarafının iade davalarına müdahil olması doğaldır”

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, terör örgütü FETÖ soruşturmasının firari zanlısı Bülent Keneş’in İsveç yargı makamlarının Türkiye’ye iadesini reddetmesine atıfta bulunarak, “Türkiye için doğaldır. Türk tarafı iade davalarına müdahil olacak.”

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström Türkiye ziyareti öncesinde İsveç yargı makamlarının terör örgütü FETÖ soruşturmasının firari zanlısı Bülent Keneş’in Türkiye’ye iadesini reddetmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ziyaretin Türkiye ile İsveç arasındaki temas kapsamında her zaman değerli ve anlamlı olacağını belirten Billström, Türk tarafının iade davalarına müdahil olmasının doğal olduğunu söyledi.

Billström, “İsveç hükümeti açısından bizim bakış açımız, İsveç’in bu davaları ele alma sisteminin nasıl olduğu konusunda da net olmamız gerektiğidir” diyerek, davanın NATO sürecini nasıl etkileyeceği konusunda spekülasyon yapmak istemediğini belirterek, İsveç hükümetindeki yetkililerin mahkemelerin kararlarını kontrol edemeyeceklerini vurguladı.

İsveç’te iade taleplerine bakan mahkemelerin, Türkiye’nin imzaladığı Avrupa iade sözleşmesi dahil uluslararası hukuka tabi olduğunu belirten Billström, “Soruya gelirse bilin ki Türk hükümeti çok bilgili ve bu sistemlerin nasıl yapıldığını biliyor. “Ankara’ya verdiğimiz en önemli mesaj, İsveç’in terör ve PKK ile mücadele çabalarını yeni yasalarla güçlendirmesidir. İsveç ve Finlandiya üye olduklarında hem NATO hem de Türkiye kendini daha güvende hissedecektir” dedi.

İsveç Yüksek Mahkemesi, Keneş’in iadesini reddetti

İsveç Yargıtay’ı 19 Aralık’ta, FETÖ soruşturmasının firari zanlısı ve Today’s Zaman Gazetesi’nin eski yazı işleri müdürü 55 yaşındaki Bülent Keneş hakkında İsveç’te suç teşkil etmeyen bazı suçlamaların İsveç’te suç teşkil etmediğine karar verdi. Davanın siyasi nitelikte olduğu ve Keneş’e İsveç’te mülteci statüsü verildiği öğrenildi. Türkiye’ye iade edilmeyi reddetti. – STOKHOLM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu